3D filamentJako 3D filamenty nebo také 3D struny se označují speciální materiály určené do 3D tiskáren. Jedná se o plastové cívky, na kterých je navinuta několik metrů dlouhá struna vybraného materiálu (nejčastěji ABS nebo PLA). Celý kotouč se následně umístí na určené místo do 3D tiskárny a pak se využívá k tisku.

Při 3D tisku můžete pracovat buď pouze s jednou 3D strunou a vytisknout si tak výrobek z jednoho barevného odstínu, nebo během tisku struny měnit a tisknout tak z více barev, což je o něco náročnější.

3D filament byste vždy měli vybírat podle 3D tiskárny, kterou vlastníte. Často se stává, že přímo obsahuje logo výrobce. 3D filamenty tak rozhodně nejsou univerzální, jak by si mohli mnozí laici myslet. Na výběr zde máte z celé škály barevných odstínů (zde se fantazii rozhodně meze nekladou) i z různých materiálů.

Jak vybírat 3D filamenty

Kromě PLA a ABS pořídíte pěkné 3D filamenty například z ASA, HIPS, PET, PVA, NYLON či PC. Mezi přední výrobce 3D filamentů a také samotných tiskáren patří třeba 3Dfactories, Fillamentum, 3D World, 3D systems nebo Esun3D. I ke zmíněné 3D tiskárně Zortrax máte přímo na webových stránkách výrobce možnost si filament v libovolném provedení zakoupit. Pokud budete mít štěstí, tak obdržíte i nějaký základní filament přímo k pořizované 3D tiskárně, a tak si budete moci tisk ihned vyzkoušet.

Průměry filamentů nejčastěji činí 1,75 mm, 2,85 mm, 2,90 mm a 3,00 mm. Nedoporučujeme vám zkoušet, zda jsou filamenty od jednoho výrobce kompatibilní s dalšími značkami. Pokud už nad koupí konkurenčního filamentu uvažujete, měli byste se přeptat u výrobce 3D tiskárny.

Jak dlouho takový filament vydrží? To záleží pouze na tom, jak často budete tisknout. Některé výrobky spotřebují více a jiné zase méně materiálu. Je to velice individuální.