3D tiskárny3D tiskárna je speciální zařízení, využívající se pro tisk 3D objektů. Slouží k profesionálním i k hobby účelům. Moderní tiskařská centra jsou proto vybavena profesionálními 3D tiskárnami, které se komfortně využívají a je na nich možné vyrobit téměř cokoliv.

Své nezastupitelné místo mají v oblastech, jako je například zdravotnictví nebo strojírenství. Pořizovací cena takových tiskáren může být i ve stovkách tisíc korun. 3D tiskárnu si dnes snadno zakoupíte i domů. Pak počítejte s investicí od 20 000 Kč výše, kterou vydáte za cenově dostupnější tiskárnu.

Podle jakých parametrů vybírat 3D tiskárnu

3D tiskárnu můžete vybírat podle celé škály aspektů. Nejprve byste si měli rozhodnout, zda požadujete otevřený nebo uzavřený design. Jestliže zvolíte open source řešení, tak budete mít k dispozici veškerou dokumentaci pro kompletní sestavení tiskárny a s tiskárnou tak můžete dělat téměř cokoliv.

Dále by vaše rozhodnutí měla ovlivnit také velikost tiskové plochy - čím je větší tisková plocha, tím samozřejmě lépe, jelikož pak na své 3D tiskárně můžete tisknout bez rozměrových omezení. Malá tisková plocha sice limituje, tiskárna s menší plochou je však levnější. Jestliže potřebujete vytisknout něco většího, musíte pak výsledný objekt slepovat, což není vždy pohodlné a leckdy to ani nelze.

Materiály pro 3D tiskárnu

Před koupí 3D tiskárny si také prověřte, jaké materiály využívá. Vyhnete se tak pořízení tiskárny, k níž budete těžko shánět kompatibilní materiály. 3D filamenty jsou dostupné nejčastěji z různých druhů plastu, dále pak existují třeba i 3D tiskárny na kov. Každý filament má jiné nároky na tisk. Nejběžněji používané jsou materiály ABS a PLA a ty by měly podporovat opravdu všechny tiskárny.

Při koupi 3D tiskárny dejte také na zkušenosti ostatních uživatelů a tedy i na recenze, které naleznete na internetu. V odborných online magazínech často vycházejí články, které aktuálně dostupné 3D tiskárny porovnávají a umožní vám si tak vybrat tu nejlepší z nich.