Jak funguje 3D tiskárna3D tiskárny fungují na velmi jednoduchém principu - velice podobně jako kterékoliv jiné 2D tiskárny, co snadno zapojíte ke svému počítači nebo i k jinému zařízení. 3D tisk je takzvaný aditivní proces, při němž z digitální předlohy vzniká skutečný fyzický model. Ten si sami vytvoříte nebo navštívíte nějakou veřejnou databázi, kde ho získáte. Vždy záleží na tom, co přesně potřebujete tisknout.

Moderní 3D tiskárny využívají technologii FDM (fusion deposition modeling) a po jednotlivých tenkých vrstvách na sebe nanášejí materiál. Vzniká tak finální produkt z 3D tiskárny. Materiály pro 3D tisk jsou různé. Mezi ty nejběžnější patří plasty ABS nebo PLA. Z těchto obou materiálů se tiskne velice podobně. Jenom hotový výrobek bude mít mírně odlišné vlastnosti a také jeho výroba bude trvat různě dlouhou dobu.

Mezi další využívané technologie 3D tisku patří například SLA (stereolytografie), SLS (selective laser sintering) nebo DMLS (direct metal laser sintering).

3D tisk modelu

Pokud si tedy na 3D tiskárně chcete něco zhotovit, je jen na vás, zda si objekt nejprve naskenujete (k tomu však budete potřebovat ještě speciální 3D skener) nebo jestli si něco sami namodelujete či stáhnete z veřejné databáze. Čím větší objekt chcete tisknout, tím to bude samozřejmě déle trvat. Doba tisku se pohybuje v minutách až v hodinách. Velikost výrobku z 3D tiskárny výrazně limituje velikost tiskové plochy. Čím je tisková plocha větší, tím větší rozměry samozřejmě může mít finální produkt.

Každá 3D tiskárna využívá speciální náplně - filamenty. Ty jsou většinou přímo dodávány ke konkrétnímu modelu. Proto pokud vybíráte novou tiskárnu, vždy se zaměřte i na dostupnost jejího příslušenství. Během tisku nemusí být 3D tiskárna příliš hlučná, pokud je vybavena bočními kryty. Ty dokážou zvuky výrazně potlačit.