3D tiskárna na kovMnohé moderní 3D tiskárny pohodlně zvládají také tisk kovových předmětů. Pokud si tedy chcete vyrobit například vlastní klíče, protože do železářství to máte daleko, není nic jednoduššího, než si svůj klíč naskenovat a pak ho vytisknout na 3D tiskárně. Proces se sice na pohled může zdát zbytečně složitý, na druhou stranu ale budete mít z klíče mnohem větší radost a pravděpodobně vám vyjde i levněji než od zámečníka. Pokud samozřejmě nepočítáte investici do samotné 3D tiskárny. Tisk kovových dílů dnes zvládají bez problémů 3D tiskárny k profesionálním i k hobby čelům.

DMLS - inovativní technologie pro 3D tisk

Pro 3D tisk kovových dílů se nejčastěji používá technologie zvaná DMLS (direct metal laser sintering) - 3D tisk kovu. Jedná se o nový a neotřelý způsob myšlení při výrobě 3D předmětů. V této souvislosti můžeme hovořit o přechodu od klasických výrobních technologií k novým a flexibilním metodám. 3D tisk kovu je vhodný jak pro hobby, tak samozřejmě i pro profesionální účely z pohledu zdravotnictví či strojírenství.

Kovový 3D výrobek z 3D tiskárny je téměř k nerozeznání od předmětu vyrobeného alternativním způsobem. Velkou výhodou zde je skutečnost, že s ním dále můžete velmi pohodlně pracovat, například ho brousit, leštit, svařovat nebo třeba i tepelně zahušťovat.

Materiály pro 3D tisk

Na 3D tisk z kovu jsou dostupné různé filamenty (celkem se jedná asi o tři různé materiály, které však rozhodně doporučujeme vyzkouše)t. Využívá se martenzitická ocel, nerezová ocel nebo směs bronzu. Výrobek se opět tiskne po jednotlivých vrstvách (stejně jako předměty z plastu). Vytisknout si své kovové prototypy můžete i vy sami doma. Výběr konkrétních materiálů samozřejmě záleží také na typu tiskárny. Některé 3D tiskárny tisk kovových výrobků nemusí vůbec podporovat. Proto si to raději ověřte ještě před koupí samotného zařízení.