modely pro 3D tiskJestliže chcete tisknout na 3D tiskárně, nabízejí se vám celkem tři způsoby, jak získat model produktu, který chcete vyrobit. Jestliže nehledáte předmět přesně na míru svým individuálním představám, tak vám doporučujeme navštívit některou z veřejných databází, kde si model pohodlně stáhnete k sobě do počítače a pak ho už jen nahrajete do 3D tiskárny, která tak budete vědět, co přesně má tisknout. Další možností je namodelování vlastního produktu nebo naskenování nějakého předmětu z vašeho okolí.

Databáze 3D modelů

Asi nejznámější databází 3D modelů pro 3D tisk jsou webové stránky thingiverse.com, které můžete procházet s pomocí vyhledávacího pole nebo zde návrhy filtrovat dle kategorií. Databáze zahrnuje tisíce různých kousků rozmanitého zaměření, takže si zde jistě vybere každý příznivce 3D tisku. Navíc u každého modelu jsou recenze dalších uživatelů, takže snadno zjistíte, zda lze předmět bez problémů vytisknout. Další oblíbenou veřejnou 3D knihovnou je artist-3d.com.

Vlastní modelování

Ve speciálním softwaru si model pro 3D tiskárnu můžete i namodelovat. Nečekejte však, že hned první vyrobený prototyp bude přesně odpovídat vašim představám. Obzvlášť pokud se jedná například o náhradní díly, tak modelování a tisk může zabrat i desítku pokusů. Je také možné stáhnout si již některý finální model a ten si pak doupravit - tento přístup je i výrazně jednodušší.

3D tisk naskenovaných modelů

Jestliže chcete tisknout lidské či zvířecí podobizny, tak je ideální si svůj objekt přímo naskenovat. Kromě 3D tiskáren je tak na trhu dostupné i široké množství 3D skenerů, které mohou být ruční i stolní a které snadno uspokojí vaše specifické požadavky. U profesionálního skeneru počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Pokud si chcete 3D skenování zatím pouze vyzkoušet, tak můžete použít speciální aplikaci ve svém chytrém telefonu.