3D tisk kloubních náhrad3D tiskárny se postupně dostávají i do oborů, o jakých se 3D tisku před pár lety ani nesnilo a vyvolávají zde nemalou revoluci. Především v zahraniční profesionální 3D tiskárny zaznamenávají velký pokrok a blíží se doba, kdy na nich bude možné tisknout třeba kloubní náhrady nebo orgány. Co se týká kloubních náhrad, tak masivní využití 3D tiskáren je již na spadnutí. Jelikož taková tiskárna je schopná vyrobit kloubní náhradu poměrně přesně dle specifických požadavků pacienta.

Z 3D tiskáren jsou tak v této oblasti nadšení lékaři a dále i fyzioterapeuti. Kromě samotných kloubů by 3D tiskárny měly být schopné vytisknout i celou ruku nebo nohu. Život po amputaci některé z končetin je velice složitý a právě 3D tiskárna je zařízení, které může mít připravené řešení a umožnit tak hendikepovaným lidem opět si užívat všechny základní pohyby.

3D tisk orgánů a kloubních náhrad je hudbou budoucnosti

I na pražském veletrhu se v předchozích letech objevily revoluční novinky z oblasti využití 3D tiskáren, které jen dokládají, že se jedná o opravdu unikátní zařízení, které nemá zatím konkurenci. Na 3D tiskárně se objekt vyrobí z několika částí, jelikož většinou nemá dostatečně velkou tiskovou plochu a následně se slepí. Možnosti tiskáren jsou tak obrovské a kloubní náhrady pro ty nejprofesionálnější z nich tak již brzy nebudou překážkou. I co se týká materiálu, meze se rozhodně nekladou. Nemusíte se tak obávat, že by kloubní náhrady byly plastové. Domníváme se, že od těch současných budou na pohled téměř k nerozeznání.

3D tisk je už dnes schopen pracovat s kmenovými buňkami a stavba lidských orgánů je tak už rovněž na dosah, ačkoliv se kolem této oblasti vedou velké diskuze. Jelikož mnoho lidí dnes čeká v dlouhé frontě na transplantaci orgánu, mohl by zde být 3D tisk velmi pomocný. Při 3D tisku orgánů by se de facto vycházelo z variability a širokého využití embryonálních kmenových buněk.